نگارش های مختلف پاورشل در ویندوز

powershell-1

اگر یادتان باشد در ویندوز 7 مایکروسافت از نسخه powershell version 2 استفاده کرد و بعد ها در ویندوز 8 پاورشل را به نسخه 3 ارتقا داد و اکنون در ویندوز 8.1 نسخه 4 برنامه پاورشل را قرار داده است . حتما می دانید که پاورشل برنامه ای کاربردی است همانند cmd ویندوز با این تفاوت که در آن دستورات و اسکریپت هایی که در cmd ویندوز پشتیبانی نمی شود در پاورشل به خوبی کار می کند و به اسکریپت هایی که در پاورشل اجرا می شود cmdlet گفته می شود .
امروز در این مقاله سعی داریم شما را با نگارش های مختلف پاورشل آشنا نماییم به این جهت که شما بایستی بدانید اسکریپت هایی هستند که مثلا برای نگارش 2 پاورشل نوشته شده اند و در روی نسخه بالاتر پشتیبانی نمی شوند اما اگر با نحوه تبدیل نگارش ها آشنا باشید می توانید به راحتی اسکریپت هایتان را اجرا نمایید .

اگر از ویندوز 8 استفاده می کنید که به صورت پیش فرض powershell version 3 بر روی آن نصب شده است و اگر از ویندوز 8.1 استفاده می کنید قطعا ورژن 4 پاورشل را خواهید داشت برای بدست آوردن ورژن پاورشل تان از دستور زیر استفاده نمایید :

ابتدا پاورشل ویندوز را با سطح دسترسی ادمین باز نمایید و سپس دستور زیر را وارد کنید :

[codesyntax lang=”php”]

[/codesyntax]

powershell-2

 

در ویندوز 8 مایکروسافت ، از پاورشل نسخه 2 استفاده نکرده است اما این بدان معنا نیست که ما نمی توانیم دیگر از پاورشل نسخه دو استفاده نکنیم برای داون گرید به نسخه 2 مراخل زیر را طی نمایید :

 

powershell-3

حالا در کادر باز شده دستور زیر را وارد نمایید :

[codesyntax lang=”php”]

[/codesyntax]

 

 

 

powershell-4

 

در کادر زیر یک نام برای پاور شل وارد نمایید و بر روی دکمه finish کلیک نمایید :

powershell-6

حالا اگر بر روی شورتکات ایجاد شده کلیک نمایید و دستور زیر وارد نمایید خواهید دید که نسخه 2 پاورشل برایتان باز خواهد شد :

[codesyntax lang=”php”]

[/codesyntax]

 

powershell-5

تمام !

آسانت لرن مرجع تخصصی آموزش شبکه و آی تی

اینجانب روح الله افتخاری کارشناس شبکه های مایکروسافت و سیسکو دارای 4سال سابقه فعالیت پژوهشی و عملیاتی در حوزه شبکه و مدرس دوره های شبکه و مدیر و موسس وبسایت آسانت لرن هستم . قصد دارم تا در وبسایت آسانت لرن فرصت برابر آموزشی را برای همگان فراهم نمایم .

پاسخ دهید